Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Ikona informacyjna    Urząd Gminy w Opatowie informuje o możliwości składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

    W związku z powyższym wnioski o zwrot podatku akcyzowego należy złożyć w Urzędzie Gminy Opatów, pok. nr 4 w terminie od 1 lutego 2019 r. do 28 lutego 2019 r.

    Do wniosku należy dołączyć faktury VAT (lub ich kopie) dokumentujące zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.

    Ponadto  rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do paliwa wykorzystywanego przy chowie i hodowli bydła. W tym celu do wniosku należy załączyć zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierające informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku akcyzowego.

17 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego
Powiększ zdjęcie Karta%20Dużej%20Rodziny%20-%20grafika

Zmiany w ustawie o Karcie Dużej Rodziny

    W dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832, z późn. zm.) – od tego dnia o przyznanie Karty Dużej Rodziny będą mogli ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, w których w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci spełnia warunki ustawy, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

10 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Zmiany w ustawie o Karcie Dużej Rodziny
Powiększ zdjęcie Baner%20reklamowy%20-%20www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl

Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich

    Z dniem 29 listopada 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, która ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą wpisu do tego rejestru koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną.

    Zgodnie z obowiązująca ustawą kierownicy biur powiatowych ARiMR zapewniają wsparcie przy tworzeniu i prowadzeniu kół gospodyń wiejskich.

17 grudnia 2018
Czytaj więcej o: Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich
Powiększ zdjęcie

"Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze"


    Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach organizuje na terenie województwa śląskiego akcję edukacyjną dla najmłodszych "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze".

Akcja "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze" skierowana jest do placówek przedszkolnych oraz klas 1-3 szkół podstawowych. W trakcie akcji dzieci otrzymają do pokolorowania obrazek (format A4) z wizerunkiem policyjnej maskotki "Sznupka".

7 grudnia 2018
Czytaj więcej o: "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze"

Informacja KRUS dot. nowych kwot przychodów decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Logo KRUS    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że od 1 grudnia 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Szczegóły w załączonej informacji.

7 grudnia 2018
Czytaj więcej o: Informacja KRUS dot. nowych kwot przychodów decydujących o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych
Powiększ zdjęcie

II Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

    W dniu 24 listopada bieżącego roku, w Strażnicy OSP w Zwierzyńcu Pierwszym po raz drugi zmierzyły się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Opatów na Gminnym Turnieju  KGW .

29 listopada 2018
Czytaj więcej o: II Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich